Tajlandia – przydatne informacje

Tu znajdziesz najbardziej przydatne informacje o Tajlandii – wszystko co musisz wiedzieć zanim wybierzesz się na wakacje życie!

Strefa Czasowa

Tajlandia leży w strefie czasowej ICT, słońce wstaje tu o 6 godzin wcześniej niż w strefie GMT. Zmiana czasu na letni i zimowy nie jest stosowana w skutek czego przez część roku przesunięcie czasu między Tajlandią a GMT wynosi  7 godzin (od jesieni do wiosny).

Od marca aż do końca listopada różnica czasu między Bangkokiem a Warszawą wynosi 5 godzin, gdy w Polsce przestawiamy zegarki na czas zimowy różnica ta rośnie do 6 godzin.

Telefony

Jeżeli liczyłeś na to, że podczas wakacji w Tajlandii odpoczniesz od swojej komórki – rozczarujesz się. Sieć telekomunikacyjna jest tu świetnie rozwinięta, spora część kraju pokryta jest zasięgiem sieci 3G a kompletnie poza zasięgiem sygnału komórkowego jest jedynie kilka mniejszych wysepek. Aby komunikować się ze znajomymi wewnątrz kraju warto zaopatrzyć się w lokalną kartę sim – bez względu na to, którego operatora wybierzesz, za połączenia zapłacisz grosze a konto doładujesz w każdym 7Eleven. Do telefonów za granicę najlepiej nadaje się…Skype. Kafejki internetowe są tanie i ogólnodostępne.

Aby zadzwonić do Tajlandii z zagranicy, wstukaj w telefonie numer kierunkowy +66. Aby zadzwonić za granicę z Tajlandii numer poprzedź cyframi 001 a następnie kodem kierunkowym kraju, do którego chcesz się dodzwonić.

Numery kierunkowe w Tajlandii poprzedzone są cyfrą 0 (przykładowo Bangkok – 02, Chiang Mai – 053), numery telefonów komórkowych zaczynają się od 08. Cyfry te musisz wstukać na klawiaturze wykonując połączenia krajowe. Dzwoniąc na tajski numer z zagranicy, pomijasz zero.

Warto zapiać w telefonie numer policji turystycznej – 1155. Jeszcze lepiej – numer polskiej ambasady w Bangkoku – (+66) 2-645-0367/9

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych w Tajlandii jest takie samo jak w Polsce, nie musisz więc obawiać się o swoje gadżety. Spotkać natomiast można różne rodzaje gniazdek dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w uniwersalny zestaw wtyczek.