Rośliny i zwierzęta Tajlandii

Tajlandia to nie tylko plaże ale również niezwykła różnorodność natury co sprawia, że skupia ona na sobie uwagę podróżników z całego świata. To bogactwo Tajlandia w dużej mierze  zawdzięcza swojemu położeniu geograficznemu. Obmywają ją dwa oceany, na północy piętrzą się góry, wije się Mekong i pulsuje życiem wiecznie zielona dżungla, na południu z ciepłych wód wybijają setki wysp zaś w centralnej części kraju królują bezkresne, zielone równiny. Fauna i flora Tajlandii jest niesamowita.

Spora cześć kraju pokryta jest polami uprawnym ale wciąż nie brakuje tu dzikich, dziewiczych terenów. W Tajlandii występuje kilka rodzajów lasu z lasem monsunowym oraz lasem deszczowym na czele. Ostało się też sporo wysoko cenionego drzewa tekowego. Rośliny takie jak bambus, palmy kokosowe czy bananowe znaleźć można na terenie całego kraju.

Narodowym kwiatem Tajlandii jest orchidea – występuje jej tu przeszło trzydzieści tysięcy gatunków – wiele z nich możesz obejrzeć na specjalny farmach, nie brakuje ich jednak, podobnie jak innych kwiatów – w naturze. Kwiaty kwitną tu zawsze, bez względu na porę roku.

To bogactwo natury przyciąga do Tajlandii morze podróżników a mimo tego wciąż można znaleźć miejsca nie zadeptane przez masową turystykę – w tym piękne parki narodowe. To w ich granicach najłatwiej spotkać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, w tym narodowy skarb Tajlandii – słonie. Na nich się rzecz jasna nie kończy – gibony, małpy, węże czy tygrysy to tylko kilka z długiej listy dzikiej zwierzyny zamieszkującej lasy Tajlandii.

Wakacje w Tajlandii to też okazja na spotkanie z jednym (lub wieloma) z 982 gatunków ptaków zamieszkujących kraj. Wycieczki nastawione na obserwowanie ptaków są popularne w parkach narodowych Khao Sok i Sam Roi Yot. Wytęż wzrok a może dostrzeżesz pięknego dzioborożca lub maleńkiego, podobnego do kolibra nektarnika – występuje ich tu 20 różnych gatunków.