Geografia Tajlandii

Tajlandia jest krajem na wskroś azjatyckim. Nawet jego kształt przywodzi na myśl głowę zwierzęcia będącego jednym z symboli Azji – słonia. Jej południowy, sięgający Malezji kraniec odpowiada jego trąbie, reszta kraju to jego masywna głowa . To zresztą powód dumy Tajów i znak dla Ciebie, że wizyta w Tajlandii nie może obyć się bez spotkania z tym majestatycznym ssakiem

Geografia Tajlandii to przede wszyskim wielka różnorodność. Południe kraju to setki kilometrów wybrzeża usianego rajskimi wyspami. Konkurencja o to, która z nich jest najpiękniejsza nie ma końca. To włąsnie na południe skierujesz się by wylegiwać się na plaży – a z pewnością będziesz miał na to ochotę po wizycie na północy kraju, gdzie króluje dziewicza natura. Będąc na północy możesz wybierać się na pieszą wędrówkę przez dżunglę, spływ górską rzeką,  spróbować survivalu. Tutejszych widoków, spotkań z lokalnymi plemionami, smaków lokalnej kuchni nie zapomnisz nigdy.

Wzgórza północno zachodniej Tajlandii są domem lokalnych plemion oraz setek gatunków roślin i zwierząt. Najwyższy szczyt – Doi Inthanon, wznosi się 2566 metrów nad poziomem morza. Kolejne pasmo gór znajduje się bezpośrednio na północy kraju – tam również nie brakuje szlaków trekkingowych i plemion do odwiedzenia.

Niezwykle ciekawa, zwłaszcza z perspektywy podróżnika szukającego wrażeń spoza ubitego szlaku, jest północno wschodnia część kraju. Granicząca z Laosem kraina Isaan znacząco różni się od reszty kraju. Inna jest tutejsza kuchnia, inny krajobraz, wreszcie – inny język. Warto się tu zapuścić by poznać Tajlandię bardziej dziewiczą, zatrzymaną w czasie.

Centralna część kraju to żyzne równiny i ciągnące się po horyzont pola ryżowe. Ten zielony krajobraz przecina rzeka Chao Phraya, która odwiedziwszy Bangkok kończy swój bieg w wodach Zatoki Tajlandzkiej.

Południe kraju mieści się na Półwyspie Malajskim obmywanym od zachodu przez morze Andamańskie a od wschodu przez ciepłe wody Zatoki Tajlandzkiej. To położenie sprawia, że wybierając się tu na wakacje, masz pewność, że nigdy nie będziesz daleko od plaży. A plaże są tu wyjątkowe i regularnie trafiają do rankingów tych najpiękniejszych na świecie. Jeśli jednak wciąż Ci mało, do twojej dyspozycji są setki wysp, którymi usiane są oba wybrzeża półwyspu. Może mówią Ci coś nazwy takie jak Koh Phangan czy Koh Samui. A to dopiero początek długiej listy wysp.

Pod względem rozmiaru Tajlandia jest 51-ym krajem na świecie, pod względem ilości atrakcji czekających na podróżników plasuje się daleko przed peletonem.