Klimat i Pogoda w Tajlandii

365 dni lata w roku – tak w skrócie wygląda pogoda w Tajlandii. Wysoka wilgotność powietrza i temperatury prawie nigdy nie spadające poniżej 25 stopni, a rzadko poniżej 30 sprawiają, że ciepłolubni czuć się tu będą jak u siebie. Szukasz ucieczki od upału? Znajdziesz ją w kilku miejscach na północy kraju.

Rok dzieli się w Tajlandii na trzy pory:

Zima: Najchłodniejsza pora roku trwa od listopada do lutego. W tym okresie rzadko też pada deszcz. Zapomnij o pakowaniu ubrań z długimi rękawami (chyba, że wybierasz się na jakiś górski trekking choć i na tę okazję bez problemów zaopatrzysz się na miejscu) Jest to okres, w którym do Tajlandii zjeżdża najwięcej turystów więc warto zrobić rezerwacje z wyprzedzeniem.

Pora gorąca: Zaczyna się w marcu a dobiega końca w czerwcu. W tym okresie temperatury mogą przekroczyć 40 stopni. Wybierając się na wczasy w Tajlandii w tym czasie pamiętaj by pić dużo wody. Zwiedzając w tym okresie Bangkok otuchę znajdziesz w klimatyzowanych centrach handlowych, taksówkach i transporcie publicznym. Najlepiej jednak wybierz się nad morze.

Pora deszczowa:  Trwa od lipca do października nie jest tak straszna jak mogłoby się wydawać.  Standard to jedna lub dwie ożywcze ulewy dziennie, temperatury pozwalające na wygodne zwiedzanie i wyłaniające się zza chmur słońce sprawiają, że to czas na wakacje w Tajlandii równie dobry jak każdy inny. Niestety możesz mieć pech i trafić na okres kiedy padać będzie bez przerwy przez kilka dni. Wtedy jednak zazwyczaj wystarcza przenieść się w inną część kraju – rzadko jest tak, żeby padało wszędzie i non stop. Dlatego też w porze deszczowej lepiej nie rezerwować długich pobytów w hotelach – da Ci to większą swobodę w przemieszczaniu się.

Pod koniec pory deszczowej zdarzają się powodzie – to naturalne zjawisko, z którym lokalna ludność zdążyła się już oswoić a Ty nie musisz się go obawiać.

Niestety nikt nie da Ci gwarancji, że w czasie twojej wizyty nie będzie padać. W porze suchej szanse na to maleją, ale w Tajlandii, tak jak chyba na całym świecie, coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe.