Klimat i Pogoda w Tajlandii

365 dni lata w roku – tak w skrócie wygląda pogoda w Tajlandii. Wysoka wilgotność powietrza i temperatury prawie nigdy nie spadające poniżej 25 stopni, a rzadko poniżej 30 sprawiają, że ciepłolubni czuć się tu będą jak u siebie. Szukasz ucieczki od upału? Znajdziesz ją w kilku miejscach na północy kraju.

Rok dzieli się w Tajlandii na trzy pory:

Zima

Najchłodniejsza (ale z pewnoąścią nie chłodna) pora roku w Tajlnadii trwa od listopada do lutego. W tym okresie rzadko też pada deszcz. Zapomnij jednak o pakowaniu ubrań z długimi rękawami (chyba, że wybierasz się na jakiś górski trekking choć i na tę okazję bez problemów zaopatrzysz się na miejscu).  Przy okazji – jest to okres, w którym do Tajlandii zjeżdża najwięcej turystów, więc warto zrobić rezerwacje z wyprzedzeniem.

Pora gorąca

Zaczyna się w marcu a dobiega końca w czerwcu. W tym okresie temperatury mogą przekroczyć 40 stopni. Wybierając się do Tajlandii w tym czasie pamiętaj by pić dużo wody i nie żałować kremu z filtrem. Zwiedzając w tym okresie Bangkok otuchę znajdziesz w klimatyzowanych centrach handlowych, taksówkach i transporcie publicznym. Najlepiej jednak wybierz się nad morze.

Pora deszczowa

Trwa od lipca do października nie jest tak straszna jak mogłoby się wydawać.  Standard to jedna lub dwie ożywcze ulewy dziennie a do tego temperatury pozwalające na wygodne zwiedzanie i wyłaniające się zza chmur słońce sprawiają, że wizyta w Tajlandii w czasie pory desczowej może udć się równie dobrze jak w dowolnej innej porze roku.  Niestety możesz mieć pecha i trafić na okres kiedy padać będzie bez przerwy przez kilka dni. Wtedy jednak zazwyczaj wystarcza przenieść się w inną część kraju – rzadko jest tak, żeby padało wszędzie i non stop. Dlatego też w porze deszczowej lepiej nie rezerwować długich pobytów w hotelach – da Ci to większą swobodę w przemieszczaniu się.

Pod koniec pory deszczowej zdarzają się powodzie – to naturalne zjawisko, z którym lokalna ludność zdążyła się już oswoić a Ty nie musisz się go obawiać.

Niestety nikt nie da Ci gwarancji, że w czasie twojej wizyty nie będzie padać. W porze suchej szanse na to maleją, ale w Tajlandii, tak jak chyba na całym świecie, coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe. Ulewne deszcze w styczniu i piękna pogoda w środku pory monusnowej to jeszcze nie standard ale już coraz częstszy wyjątek.