Poznaj Tajlandię

Tajlandia palmy plaża

Tajlandia – słyszałeś pewnie, że jest piękna, że jest tropikalna, że pełna tajskich wysp, buddyjskich świątyń i pysznego jedzenie Mogłeś też słyszeć, że pełno tu turystów, prostytutek i transwestytów, że Tajowie mają króla, którego kochają i że rządzi nimi wojsko.

To wszystko prawda. Ale nie cała. Więcej prawdy o Tajlandii próbuję odkrywać na Skok w Bok Blog, obserwując Tajlandię z bliska już od dobrych kilku lat, konkretnie od dnia, gdy przeprowadziłem się do Tajlandii na stałe w 2011 roku. Czy mi się udało? Czasami wydaje mi się, że tak, że zaczynam ją wreszcie ogarniać…tylko po to by chwilę później znowu się pogubić w natłoku pytań. Tajlandia jest jak cebula, zrywasz jedną warstwę a pojawia się kolejna, i tak bez końca.

Jaka zatem jest Tajlandia? Aby za bardzo nie popłynąć, zacznijmy od faktów.

Czy Tajlandia jest piękna? Po tych kilku latach tutaj, nie mam żadnych wątpliwości – jest. Nie brakuje tu rzecz jasna brzydoty – brzydkie są zwłaszcza niektóre małe miasteczka pozbawione bez krzty charakteru, brzydkie są całe połacie Bangkoku na przedmieściach, brzydki jest Patong na Phuket i Pattaya. Ale to wszystko nie może równać się z pięknem, które oferuje Tajlandia – krajobrazy zatoki Phang Nga czy Parku Narodowego Khao Sok, zachody słońca na Koh Phi Phi, porośnięte kwiatami lotosu jeziora w Phatthalung in Udon Thani, wielopoziomowe wodospady w Kanchanaburi, ociekające złotem świątynie w Bangkok i Chiang Mai…długo by wymieniać.

Ta piękna Tajlandia leży sobie wygodnie między ciepłymi wodami Zatoki Tajlandzkiej a usianym tysiącem wysp wybrzeżem morza Andamańskiego. Poczynając od północy i poruszając się zgodnie z ruchami wskazówek zegara graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją oraz Birmą (Myanmarem). Swoją słynną słoneczną pogodę zawdzięcza tropikalnej strefie klimatycznej, w której się znajduje. Ta doskonała lokalizacja w połączeniu z bogatą kulturą, powalającą kuchnią i legendarnym tajskim uśmiechem czyni Tajlandię perfekcyjnym celem wyjazdów wakacyjnych począwszy od rodzinnych urlopów po wyprawy dla zaprawionych podróżników.

Swoją obecną nazwę Tajlandia uzyskała dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej znana była jako Królestwo Syjamu, którego nazwa budziła zachwyt, podziw i ciekawość wśród przybyszów z zachodu a niejednokrotnie strach i zazdrość wśród sąsiadów królestwa. Dziś Tajlandia kojarzy się przeważnie z tropikalnym rajem – nie bez powodu.

Tajlandia to najbardziej znany spośród krajów Azji południowo-wschodniej, wizytówka regionu i najpopularniejszy cel podróży w te rejony świata. Zjeżdżają tu wszyscy – wyzwoleni podróżnicy z plecakami szukający duchowej odnowy podczas audiencji u buddyjskich mnichów i oderwania od rzeczywistości podczas całonocnych balang na plażach oraz biznesmeni przesiadujących na konferencjach w luksusowych hotelach w Bangkoku. Nowożeńcy świętujący miodowe miesiące nurkując w szafirowej wodzie i wylegując się na plażach i całe rodziny korzystające z niekończącej się listy atrakcji dostępnych w tym niezwykłym kraju. Powody, dla których Tajlandia cieszy się taką estymą wśród podróżników i urlopowiczów wymieniać można godzinami. Oszałamiające krajobrazy? Obecne! Krystalicznie czysta woda? Obecna! Rafy koralowe? Są! Pulsująca życiem dżungla? Jest! Kobiety o legendarnej wprost urodzie? Są! To wszystko przyprawione sporą porcją uśmiechu i niezwykłej gościnności tutejszych mieszkańców sprawia, że wakacje w Tajlandii stają się propozycją nie do odrzucenia.

Tajlandia nie tylko stara się zaspokoić wszystkie potrzeby, ale robi to z powodzeniem. Bez względu na budżet i oczekiwania każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ciężko o drugi kraj, w którym tanie hotele są równie eleganckie a eleganckie hotele równie tanie. Miejsce gdzie za grosze można do syta najeść się dań jednej z najbardziej cenionych kuchni świata ale też spróbować wykwintnych a dań światowej kuchni w światowej klasy restauracjach. Zakupowy raj, gdzie prędzej zabraknie miejsca w walizkach na nowe zdobycze niż pieniędzy w portfelu by je nabyć. Nie bez powodu Tajlandia jest też jednym z najpopularniejszych na świecie celów emigracji na stałe. Stąd po prostu ciężko wyjechać!

Że jest tak naprawdę, przekonają Cię jednak tylko zdjęcia, które sam tu zrobisz, opowieści, które sam stąd przywieziesz, dania których sam tu spróbujesz.

Dowiedz się więcej o Tajlandii: