Tajlandia – przydatne informacje

Tu znajdziesz najbardziej przydatne informacje o Tajlandii – wszystko co musisz wiedzieć zanim wybierzesz się na wakacje życie!

Strefa Czasowa

Tajlandia leży w strefie czasowej ICT, słońce wstaje tu o 6 godzin wcześniej niż w strefie GMT. Zmiana czasu na letni i zimowy nie jest stosowana w skutek czego przez część roku przesunięcie czasu między Tajlandią a GMT wynosi  7 godzin (od jesieni do wiosny).

Od marca aż do końca listopada różnica czasu między Bangkokiem a Warszawą wynosi 5 godzin, gdy w Polsce przestawiamy zegarki na czas zimowy różnica ta rośnie do 6 godzin.

Telefony

Jeżeli liczyłeś na to, że podczas wakacji w Tajlandii odpoczniesz od swojej komórki – rozczarujesz się. Sieć telekomunikacyjna jest tu świetnie rozwinięta, spora część kraju pokryta jest zasięgiem sieci 3G a kompletnie poza zasięgiem sygnału komórkowego jest jedynie kilka mniejszych wysepek. Aby komunikować się ze znajomymi wewnątrz kraju warto zaopatrzyć się w lokalną kartę sim – bez względu na to, którego operatora wybierzesz, za połączenia zapłacisz grosze a konto doładujesz w każdym 7Eleven. Do telefonów za granicę najlepiej nadaje się…Skype. Kafejki internetowe są tanie i ogólnodostępne.

Aby zadzwonić do Tajlandii z zagranicy, wstukaj w telefonie numer kierunkowy +66. Aby zadzwonić za granicę z Tajlandii numer poprzedź cyframi 001 a następnie kodem kierunkowym kraju, do którego chcesz się dodzwonić.

Numery kierunkowe w Tajlandii poprzedzone są cyfrą 0 (przykładowo Bangkok – 02, Chiang Mai – 053), numery telefonów komórkowych zaczynają się od 08. Cyfry te musisz wstukać na klawiaturze wykonując połączenia krajowe. Dzwoniąc na tajski numer z zagranicy, pomijasz zero.

Warto zapisać w telefonie numer policji turystycznej – 1155. Jeszcze lepiej – numer polskiej ambasady w Bangkoku – (+66) 2-645-0367/9

Ruch uliczny i prawo jazdy

W Tajlandii obowiązuje lewostronny ruch uliczny…co nie przeszkadza wielu pojazdom, zwłaszcza skuterom, jeździć pod prąd (przeważnie poboczem i na krótkich dystansach, ale jednak)

Teoretycznie w Tajlandii obowiązują normalne reguły ruchy drogowego, w praktyce porównaniu z ulicami polskich miast, panuje tu spoty rozgardiasz. Kilka zasad, których warto się trzymać to:

  • Większy ma rację
  • Motocykle są wszędzie
  • Z klaksonu się nie korzysta
  • Zawsze noś kask
  • Powoli!

Drogi Tajlandii są bardzo niebezpieczne – statystycznie najbardziej niebezpieczne na świece. Mi jednak jeździ się tu w miarę dobrze – jakość dróg jest dobra, nie ma fotoradarów, i odpukać nie miałem w Tajlandii żadnego wypadku czy to za kierownicą samochodu czy to na motocyklu.

Co się zaś tyczy prawa jazdy – przez 7 lat jeździłem po Tajlandii bez Tajskiego dokumenty a jedynie z polskim prawiem na samochód – bez problemów. Policja albo machała ręką albo wlepiała mi karę w wysokości 200-300 THB. Ostatnio jedna ceny skoczyły do 500-1000 THB więc w końcu zrobiłem Tajskie prawko na motocykl. Podobno jego posiadanie jest też konieczne ze względu na ubezpieczenie – na szczęście nie miałem okazji sprawdzić.

Jeśli lubisz postępować według reguł, możesz przed wyjazdem do Tajlandii wyrobić sobie prawo jazdy międzynarodowe. Jeśli zaś chodzi o wynajem pojazdów, nigdy nie miałem problemów z wynajęciem skutera czy auta na podstawie polskiego prawa jazdy albo nawet paszportu.

Prowadź bardzo ostrożnie!

A oto jak jeździ się motocyklem po Phuket

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych w Tajlandii jest takie samo jak w Polsce, nie musisz więc obawiać się o swoje gadżety. Spotkać natomiast można różne rodzaje gniazdek dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w uniwersalny zestaw wtyczek.