Tajlandia – Szczepienia: Na Co Się Szczepić Przed Podróżą do Tajlandii?

Marzy Ci się Tajlandia? Szczepienia to jedna z ważnych rzeczy, o które będziesz musiał zadbać przed wyjazdem. Jeśli zanim ruszysz w drogę, chcesz zadbać o swoje zdrowie, dobrze trafiłeś!

TAJLANDIA – SZCZEPIENIA WYMAGANE I ZALECANE

Tajlandia Tajlandią, ale zacznijmy od podstawowej nomenklatury. Szczepienia dzieli się na:

„Obowiązkowe, wymagane na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych lub prawa lokalnego oraz zalecane, które przeprowadzane są w celu ochrony zdrowia turysty”.

źródło: mp.pl

Oznacza to, że niektóre szczepienia zrobić trzeba, a inne tylko warto. Jak sprawa ma się ze szczepieniami do Tajlandii? W chwili, gdy piszę ten tekst, to jest w marcu 2020, do Tajlandii nie ma żadnych obowiązkowych szczepień (wyjątkiem są przyjezdni z państw zagrożonych żółtą febrą, którzy muszą obowiązkowo być zaszczepieni na tę chorobę).

A jak wygląda sytuacja ze szczepieniami zalecanymi? Na liście szczepień, które warto wykonać przed wyjazdem do Tajlandii, trafiły WZW A i WZW B; tężec i błonica oraz dur brzuszny. Zanim jednak pobiegniesz do lekarza, by się zaszczepić, sprawdź swoją książeczkę szczepień. Może okazać się, że część z nich masz już wykonaną. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w ostatnich latach sporo podróżowały i odwiedzały zwłaszcza Azję, Afrykę czy Amerykę Południową. Pamiętaj tylko, że szczepionki mają datę ważności – co z tego, że przeciwko czemuś już się szczepiłeś, jeśli było to dwadzieścia lat temu i nie ma już żadnego wpływu na Twój organizm?

Które szczepienia zalecane do Tajlandii naprawdę warto zrobić? To zależy od charakteru twoich wakacji. Jeśli Twój plan podróży ma charakter zwiększonego ryzyka zakażenia, związanego np. z trekkingiem czy biwakowaniem na świeżym powietrzu, to warto rozważyć szczepienia na cholerę, wściekliznę oraz japońskie zapalenie mózgu. Na które z nich ostatecznie się zdecydujesz, zależy jednak tylko od ciebie oraz zasobności twojego portfela.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wykonać szczepienia zalecane, tematem zainteresuj się odpowiednio wcześniej. Na przykład oficjalna strona brytyjskiego rządu sugeruje, by dać sobie aż 8 tygodni na przygotowania do wyjazdu do Tajlandii. Ta rada wynika przede wszystkim z faktu, że szczepionki często potrzebują nawet miesiąca, by dać naszemu organizmowi odporność na daną chorobę, więc robienie ich na kilka dni przed dwutygodniowymi wakacjami w Tajlandii nie ma żadnego sensu.

Co najważniejsze, nikt nie dostarczy Ci bardziej rzetelnych informacji na temat szczepień niż specjalista. Dlatego jeśli po głowie chodzi Ci Tajlandia i wymagane szczepienia, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

TAJLANDIA – SZCZEPIENIA: A CO Z DENGĄ

Jeśli celem twoich nadchodzących wakacji jest Tajlandia, szczepienia to nie jedyne ,o czym warto pomyśleć. Warta twojej uwagi jest też denga, czyli roznoszona przez komary choroba tropikalna występująca Tajlandii i innych pobliskich państwach. W Tajlandii występuje ona przez cały rok i niestety nie ma na nią powszechnie dostępnego szczepienia ani żadnego lekarstwa, więc ochrona przed nią sprowadza się do ochrony przed roznoszącymi ją owadami. W tym celu najlepiej korzystać z zakupionych na miejscu w Tajlandii repelentów (są często skuteczniejsze niż te przywiezione z Polski) oraz moskitier i wiatraków w pokojach hotelowych. W 2019 pojawiła się pierwsza komercyjnie dostępna szczepionka na dengę – Dengvaxia – ale o jej skuteczność i dostępność będziesz musiał zapytać swojego lekarza.

TAJLANDIA – SZCZEPIENIA: NA CO JESZCZE UWAŻAĆ?

Podczas gdy producenci szczepionek koncentrują się na najbardziej zabójczych chorobach, w Tajlandii łatwiej o dużo bardziej powszednie przypadłości. Oto one:

  • Udar słoneczny i odwodnienie – będąc w Tajlandii, pij dużo wody i chowaj się przed ostrym słońcem w cieniu lub pod kapeluszem.
  • Oparzenia słoneczne – kremy z filtrem potrafią być w Tajlandii nieprzyzwoicie drogie, dlatego lepiej przywieźć je z Polski i korzystać z nich obficie.
  • Przeziębienie – tak, tak! Przez wszechobecną, podkręconą na maksa klimatyzację, w Tajlandii łatwo i katar. Leki na przeziębienie są dostępne we wszystkich lokalnych aptekach.

Jest wreszcie jeszcze jedna rzecz, o którą musisz zadbać przed wyjazdem do Tajlandii – ubezpieczenie. Szpitale w Tajlandii, zwłaszcza te prywatne, są na bardzo dobrym poziomie, często przypominają wyskokowej klasy hotele…i każą sobie płacić podobnie jak one. Bez dobrego ubezpieczenia Twój wyjazd do Tajlandii może się okazać dużo droższy, niż zakładałeś.

TAJLANDIA – SZCZEPIENIA: CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Jakie szczepienia są wymagane przed wyjazdem do Tajlandii?

Do Tajlandii nie ma żadnych obowiązkowych szczepień. Na liście szczepień, które warto wykonać przed wyjazdem do Tajlandii, trafiły WZW A i WZW B; tężec i błonica oraz dur brzuszny.

Jakie leki zabrać ze sobą do Tajlandii?

Apteki w Tajlandii są wszechobecne i dobrze zaopatrzone. Na pewno warto zabrać ze sobą swoje osobiste leki na receptę. Resztę popularnych leków takich jak tabletki na niestrawność, ból głowy i tym podobne, bez problemu dostaniesz na miejscu.

Czy w Tajlandii jest malaria?

Nie, w Tajlandii nie występuje malaria, albo występuje w tak rzadko, że nie warto zawracać sobie nią głowy. Co nie znaczy, że nie warto zawracać sobie głowy ochroną przed komarami! W Tajlandii powszechna jest denga, bardzo nieprzyjemna i groźna choroba tropikalna, roznoszona przez komary. Więcej o dendze wyżej.

Natalia Góralczyk
Natalia Góralczyk

Natalia Góralczyk jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa i kocha podróże. Miłością do nich zaraziła się podczas dorocznego wyścig autostopowego. Wolność, jakiej wtedy doświadczyła, uświadomiła jej, że świat jest otwarty i kolorowy i że szkoda spędzić całe życie w jednym miejscu.

4 Comments
  1. ja uważam, że dobrze jest zabrać ze sobą również coś na problemy z żołądkiem. Niestety w Azji spotkamy na naszej drodze troszeczkę inne bakterie…

  2. Właśnie obejrzałem “Jestem z Polski”, świetny, merytoryczny, sympatyczny z humorem. Gratuluję. Tajlandię widziałem z tej turystycznej strony, niestety. Wierzymy, wraz z małżonką, że jeszcze będzie okazja spojrzeć na nią “Twoim okiem”. Gratuluję fajnego życia, rodziny, pracy i nastawienia do rzeczywistości. Pozdrawiam serdecznie.

  3. Co prawda w tym roku poradnik nam się nie przyda, bo nie będziemy ryzykować żadnych podróży, ale zapisujemy stronę na przyszły rok 🙂 Super porady, wszystko w jednym miejscu.
    Pozdrawiamy! Aniela i Bogdan

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.