Za czym zatęsknisz po powrocie z Tajlandii

Jeśli masz tak samo jak ja, to w Tajlandii zakochasz się od pierwszego wejrzenia. A kiedy kilka tygodni później wrócisz do domu, dopadnie cię tęsknota. Oto za czym wtedy zatęsknisz.

Tajlandia palmy plaża

Barwy

Tajskie słońce ma w sobie coś – coś więcej niż tylko ciepło, w którym rozkosznie jest się grzać w wakacyjny czas. Słońce to światło, a w Tajlandii i w tropikach w ogóle, pada ono na ziemię pod innym kątem i z inną mocną niż w Polsce, zmieniając kompletnie sposób w jaki postrzega się rzeczywistość. Dotyczy to przede wszystkim kolorów, które w Tajskim słońcu wyglądają zupełnie inaczej od tego do czego przyzwyczaiła nas polska pastelowa paleta barw. Tajskie barwy są intensywniejsze, bardziej jaskrawe i wyraziste. Po powrocie z Tajlandii wszystko wyda się być przykryte szarawym filtrem i zatęsknisz za barwami tropików.

Tajski uśmiech

Uśmiech

O słynnym w świecie tajskim uśmiechu można by pisać rozprawy naukowe, o jego niuansach, o tym co znaczy, czy i kiedy jest szczery. Jednak z wakacyjnej perspektywy, nie ma to wszystko większego znaczenia, liczy się to, że uśmiech jest i że jest wszechobecny oraz to jak ta jego wszechobecność umila pobyt w Tajlandii. A że tajski uśmiech umilał Ci i twój pobyt przypomnisz sobie natychmiast, gdy po powrocie do Polski kasjer w kiosku warknie do ciebie, że nie ma drobnych, urzędnik państwowy sponiewiera cię już samym spojrzeniem a kierowca samochodu toczącego się za tobą w korku da ci do zrozumienia, co myśli o tobie i twojej technice jazdy za pomocą klaksonu. W tych chwilach na pewno zatęsknisz za Tajskim uśmiechem.

Tajska kuchnia

Kuchnia

Nie zrozum mnie źle, uwielbiam polską kuchnię a bez regularnych dostaw kabanosów i śledzi od odwiedzających mnie na Phuket znajomych, pewnie znacznie bardziej tęskniłbym za macierzą. Ale tak jak przez tych siedem lat w Tajlandii nie zdążyłem się porządnie stęsknić za kuchnią Polską, tak wystarczy, że na kilka dni wyjadę z Tajlandii, i zaczynam tęsknić za kuchnią Tajską. Ta eksplozja smaków, intensywność aromatów, słodkość tajskiej słodyczy, kwaskowatość tajskiej kwaśności, a zwłaszcza ostrość tajskiej ostrości sprawiają, że Tajska kuchnia uzależnia i nie daje o sobie zapomnieć.

Wakacje w Tajlandii

Lekkość bytu

Czasem mniejszy, czasem większy, ale jednak – w Tajlandii panuje rozgardiasz. Gdy próbujesz coś w tym kraju zdziałać, coś osiągnąć, coś załatwić, ten chaos potrafi być frustrujący, ale gdy jesteś tu na wakacjach to…hulaj dusza! Staje się on ucieleśnieniem urlopowej lekkości bytu. Za tym światem bez rozkładów jazdy, bez terminów, bez stresu z pewnością zatęsknisz, gdy na powrót wpadniesz w wir życiowych obowiązków z Polsce.

Tajskie piwo

Piwo

Wspominałem, że nie zdążyłem się stęsknić za Polską kuchnią. Prawda to, ale za to zdążyłem zatęsknić za polskim piwem. Za głębią jego smaku, za jego oszałamiającą różnorodnością, za otaczającą je aurą kreatywnej pasji. W zestawieniu z piwami dostępnymi na byle stacji benzynowej w Polsce, tych kilka lurowatych piw serwowanych powszechnie w Tajlandii wypada w najlepszym razie blado. Dlaczego więc piszę, że zatęsknisz za Tajskim piwem? Bo nawet cienkusz pity o zachodzie słońca na Tajskiej plaży smakuje jak kraftowe IPA. I to właśnie za tym zatęsknisz, nie za piwem samym w sobie, a za piciem tego piwa w Tajlandii.

durian zapach

Zapachy

Węch jest powiązany z naszą pamięcią mocniej niż jakikolwiek inny zmysł. Czasami nawet najwątlejsza woń potrafi przywołać najdawniejsze wspomnienia. Ale ja nie o wątłych woniach a o zabójczo intensywnych aromatach Tajlandii – od tych przyjemnych jak zapach dojrzałego mango, aromat ryżu jaśminowego i trawy cytrynowej czy słona woń oceanu, po te odstręczające jak smród Bangkockich kanałów czy fetor duriana. Za tymi zapachami zatęsknisz, a gdy kiedyś, gdzieś na nie natrafisz, momentalnie przypomnisz sobie, że gdzieś tam jest Tajlandia, i że koniecznie musisz do niej wrócić.

Chcesz wrócić do Tajlandii, natychmiast? Najpier zarezerwuj hotel. Najlepiej tutaj

Maciek Klimowicz
Maciek Klimowicz

Jetem dziennikarzem i bloggerem. i autorem Skok w Bok Blog. Przez ponad 8 lat mieszkałem w Tajlandii. Masz pytania? Propozycje? Napisz do mnie na adres kontakt@skokwbokblog.com

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.