HNK_Dropped_J&M

O tym jak to jest rzucić to wszystko i wyjechać w ciepłe kraje opowiadam wam regularnie na Skok w Bok Blog. Tym razem jednak o tym jak to jest… zostać wyrwanym z niecodzienności i rzuconym w tropiki. O swojej wielkiej podróży  opowiada Jakub, uczestnik akcji Heineken Dropped.  

Przepis na przygodę – weź dwóch obcych ludzi, zepnij ich kajdankami i rzuć na plażę na drugim końcu świata. Taką ułańską fantazją popisał się Heineken organizując akcję Dropped. Oto jak im wyszło:

 O swoich wrażeniach z akcji, o tym czego brakowało mu na Filipinach i o tym dlaczego turystą się bywa a podróżnikiem zostaje się raz na zawsze opowiada uczestnik akcji z Polski – Jakub.

Skok w Bok Blog: Czy gdy miałeś jakiekolwiek pojęcie gdzie trafiłeś, gdy z zasuniętymi oczami wieziono cię na filipińską wyspę? Czy miałeś jakieś domysły?

Jakub:  Że lecę do Manili dowiedziałem się na samym lotnisku, jak dostałem bilet. Później już na miejscu, zasłonięto mi oczy, nakładano słuchawki z muzyka na uszy i podróżowałem. Nie wiedziałem gdzie, czułem, ze lecę samolotem, ze płynę łodzią, ze pada deszcz, wiatr urywa głowę – pora monsunowa w pełni. W takich warunkach jest mnóstwo myśli, ale czy trafnych.. Wylądowałem na bezludnej wyspie przykuty kajdankami do Murray’a. Tego bym nie wymyślił.

A co przed wyjazdem widziałeś o Filipinach? 

Bardzo fajne miejsce na wakacje, oczywiści poza pora monsunowa. Która akurat mnie tam zastała.

HNK_Dropped_Jakub & Murray

Do czego najciężej było się przyzwyczaić – do pogody, jedzenia, jeszcze czegoś innego? 

Do bycia przykutym kajdankami do innego człowieka 24h na dobę. Ale szybko złapaliśmy dobry kontakt wiec jakoś poszło.

Czy podróż zmieniła coś w Tobie albo w twoim życiu? Co Twoim zdaniem ludziom dają podróże?

Na pewno zmieniło się moje podejście do podróżowania. Teraz mogę rzucić się w wir niezaplanowanych wydarzeń i w nich z chęcią się poruszać. To przyjemność nie planować a reagować na to, co przynosi przygoda. Podróżowanie, i nie mówię tu o wakacjach all inclusive, uczą cierpliwości, dystansu do sytuacji, wytrwałości a dają niesamowity fun i niezapomniane wspomnienia.

HNK_Dropped Skok w Bok Blog 1

Czego Ci najbardziej brakowało? Czy jest coś, co warto zapakować do plecaka wybierając się w egzotyczną podróż? 

Oczywiście warto pewne rzeczy mieć ze sobą, jak nóż, kompas czy dobrze wybrać sobie uranie – buty, w zależności od miejsca gdzie się udajemy… ale najważniejsze, w mojej ocenie, jest mieć oczy dookoła głowy, podchodzić do trudnych sytuacji na spokojnie i zdobywać doświadczenie. Ono pomoże Ci zawsze. A brakowało mi mojej ukochanej dziewczyny, Angeliny!

Zanim trafiłeś z Heinekenem na Filipiny, co było najbardziej niezwykłą, szaloną rzeczą, jakiej dokonałeś?

Nie dokonałem szalonych rzeczy – to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia!

HNK_Dropped 2 (1)

Po twoim doświadczeniu, na co stawiasz – podróże w grupie, z kumplem lub dziewczyną czy samotnie? Planujesz kolejne podróże? Dalej all inclusive czy już na własną rękę?

Już kolejnej dokonałem. Zrezygnowałem z all inclusive i wybrałem się z Angelina z namiotem na wyprawę po Bałkanach. Bezpieczniej, ale sami mieliśmy wpływ na wydarzenia, czas pobytu. Byliśmy wolni. Oczywiście kiedyś trzeba było wrócić do pracy.

A jak odnalazłeś się w Polsce po powrocie z tropików. Jest coś, za czym tęsknisz?

Tak jak wspomniałem, chwile po powrocie ‘zrzuciliśmy się’ z dziewczyna na Bałkany. A czy tęsknie – chyba bardziej chciałbym zobaczyć Filipiny już nie w porze monsunowej. Musi być pięknie!

Perspektywa podróży w nieznane napawa wiele osób strachem…mimo że bardzo chcą to zrobić. Czy jest się, czego bać?

Pewnie, ze tak – nawet samych komarów 😉 Trzeba się przezwyciężyć – łatwo pisać, mnie zrzucono nie wiem czy bym się sam zdobył na to, ale teraz wiem, ze raz w życiu przynajmniej trzeba się wypuść w nieznane z plecakiem do dżungli 🙂

Czym różni się podróżnik od turysty? Czy ty z turysty zmieniłeś się w podróżnika? 

W mojej ocenie turystą się bywa a podróżnikiem stajesz się na zawsze. To Twoje życie.O sobie mogę powiedzieć jedynie, ze miałem szczęście być częścią tego eksperymentu, kampanii i to, co przeżyłem zapamiętam do końca życia.

Czy warto czasem gdzieś wyskoczyć?

Warto. Bardzo. Namawiam. U siebie, w Polsce, mamy dużo miejsc gdzie warto wyskoczyć i na początek poznać siebie z innej strony. Pozwolić, aby pewne sytuacje zadały nam pytanie. Na przykład w Bieszczadach pod namiotem, teraz taka piękna jesień.

Aby na własne oczy zobaczyć  jak dwóch nieznajomych pokonuje wspólnie przeszkody, jak rodzi się między nimi przyjaźń i jak zmienia ich podróż, oglądaj odcinki relacji z akcji Heineken Dropped na youtubowym kanale Heineken. Zobacz na własne oczy jak to jest rzucić to wszystko i wyjechać w ciepłe kraje!

Maciek Klimowicz
Maciek Klimowicz

Jetem dziennikarzem i bloggerem. i autorem Skok w Bok Blog. Przez ponad 8 lat mieszkałem w Tajlandii. Masz pytania? Propozycje? Napisz do mnie na adres kontakt@skokwbokblog.com

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.