Zwiastun

Laos Flag

 

Pojechałem do Laosu. Ba, mało powiedziane, pojechałem do stolicy Laosu, Vientiene. I co? I niewiele! Prawie nic z tego nie wynika. Może tyle, że nikt mi już nie powie, że w Laosie i jego stolicy nie byłem. Ale pod żadnym pozorem nie wolno mi tego kraju skreślić z listy miejsc do odwiedzenia. Bo mimo, że tu przyjechałem, Laosu niemal nie zobaczyłem, co najwyżej jego skromną zapowiedź.

 Moja wycieczka do północnego sąsiada Tajlandii miała jeden cel – zdobycie nowej wizy tajskiej. Można tam o nią pojechać własnym sumptem, autobusem, pociągiem lub samolotem. Można też zabrać się w drogę z agencją, która pomoże w załatwieniu wszelkich formalności. Zdecydowałem się na tę drugą opcję.

 Do Vientiane dotarłem po całonocnej jeździe busem w towarzystwie innych, spragnionych tajskiej wizy podróżników, w sporej większości podobnie jak ja, nauczycieli angielskiego. Razem przejechaliśmy „Most Przyjaźni” łączący oba kraje, uporaliśmy się z plikiem formularzy na granicy, zostawiliśmy paszporty w tajskiej ambasadzie i plecaki w hostelu by po chwili odpoczynku ruszyć „na miasto”. Użycie cudzysłowu nie jest bezzasadne. Choć Vientiene to stolica mało tu wielkomiejskiego charakteru. Niska zabudowa, zakurzone ulice, piętrzące się wokół drewniane rusztowania, ogrodzenia z blachy falistej, spora doza bałaganu. Gdyby nie detale trudno byłoby mi odróżnić to miejsce od tajskiej prowincji a jeszcze trudniej od miasteczek w Kambodży. A te detale to bagietka na śniadanie – ślad pozostawiony tu przez francuskich kolonialistów, to blaknące w słońcu laotańskie flagi, subtelnie odmienne od tajskich rysy twarzy lokalnej ludności, inny alfabet na szyldach sklepów, punktów usługowych i barów. W barach tych kupić można legendarne połódniowowschodnioazjatyckie piwo Beer Lao płacąc za nie tajskimi bahtami i zamawiając je o tajsku.

 Z kilkoma butelkami tego piwa i nową wizą w paszporcie wróciłem do Bangkoku. W najbliższym czasie muszę wybrać się do księgarni kupić przewodnik po Laosie, muszę zajrzeć w kalendarz i znaleźć kilka dni wolnego, muszę zajrzeć w portfel i odłożyć na bok kilka banknotów, przeznaczyć je na podróż.  Laosie, I’ll be back!

 

*Ciekawe? Dobrze napisane? Pomocne? Kliknięcie w jeden z przycisków “share” pod artykułem to najprostszy i najlepszy sposób by docenić wysiłek jaki wkładam w tworzenie tej strony i pomóc w rozwoju Skok W Bok Blog. Czekam też na wasze komentarze oraz maile z pytaniami i sugestiami. Z góry dziękuję!

 

Maciek Klimowicz
Maciek Klimowicz

Jetem dziennikarzem i bloggerem. i autorem Skok w Bok Blog. Przez ponad 8 lat mieszkałem w Tajlandii. Masz pytania? Propozycje? Napisz do mnie na adres kontakt@skokwbokblog.com

11 Comments
  1. >Wizy otrzymywane w ambasadach sa na 60 dni, platne 1000Bahtow (promocja z darmowymi wizami do Tajowa sie skoczyla), jednokrotny wjazd. Za wjazd dwokrotny – 2000tys. Wize mozna przedluzyc o kolejny miesciac na miejscu w BKK. Wizy on arrival na lotnisku kosztuja 1000B, na 15 dni. Wycieczka do Laosu kosztowala mnie lacznie 5000B.

  2. >To jesli ktos pracuje zakladam legalnie np uczac w szkole to nie ma szans za wize z mozliwoscia pracy?

  3. >Jasne ze ma, wrecz powinien miec to zagwarantowane. Pozwolenie na prace dostaje sie na wizie Non Immigrtant B. Ta zalatiwc mozna posiadajac odpowiednie papiery od pracodawcy – w ambasadzie poza granicami Tajlandii lub w Bangkoku, pod warunkiem posiadania wizy turystycznej na zdaje sie conajmniej 30 dni. Wlasnie dlatego pojechalem do Laosu – zaby dostac wize turystyczna a nastepnie w BKK zamienic ja na Non B.

  4. >goddamit, 5k to raczej sporo. Z automatu daja 2 miesiace (nawet 3 razy pod rzad?) i z automatu przedluzaja o kolejny miesiac w amba?

  5. >Nie jest to aż tak dużo zważywszy na to, że w tej cenie jest transport, nocleg, wyżywienie, obie wizy (Lao – około 1000B i Tajlandia: 1000B) i nawet małe zakupy w bezcłowym na granicy.

  6. >Nie wiem natomiast czy dają z automatu – mi dali, to moja trzecia wiza turystyczna do Tajowa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.